در این مطلب کوچک می خواهیم به این بپردازسم که کدام سیستم ها (مک یا ویندوز) برای سازندگان و طراحان فیلم و ویدیو بهترین است. این مطلب از سایت موشن آری (Motion Array) است که یکی از برترین تولید کنندگان پروژه های آماده افتر افکت و پریمیر پرو در بازار روز دنیا می باشد.

این یک سؤال بسیار قدیمی برای سازندگان ، ویراستاران و طراحان ویدیو است که آیا باید یک سیستم مک یا ویندوز خریداری کنند؟ این سوال با تولید خط جدید سیستم های مک بوک پرو بسیار پیچیده تر هم شده است . آیا این یک ماشین انقلابی است که کار شما را تغییر می دهد یا جعبه آستارا با ارزش و غیرقابل تحمل است؟

بیایید کمی بیشتر به عمق قضیه بریم و ببینیم که آیا می توانیم تنیجه ای برسیم. ما با مک شروع می کنیم.

اپل و خط تولید محصولات مک سالها به عنوان صنایع اصلی در این صنعت خلاق بوده است. در حقیقت، ممکن است خلاقیت هایی باشد که در سال های پیش از انتشار آیپاد و آیفون در حال نگهداری اپل است.

احتمالا تعداد دلایلی برای این امر وجود دارد. محصولات مک به خوبی طراحی شده بودند و آن طرح ها توسط کاربران آن قدردانی شد. این امر هنوز  امروز هم مورد تایید است. آنها با قطعات با کیفیت بالا ساخته شده اند. و رک و پوست کنده، آنها به خوبی برای ابزارهای خلاق مانند فتوشاپ و Illustrator ساخته شده اند. اگرچه این شواهد بی نظیر است، من شاهد تست هایی با دوستانم بودم که در آن یک کامپیوتر جدید را با مک مقایسه کنیم که کدام برنامه فتوشاپ را به طور موثر باز کرده و اجرا می کند، و مک همیشه به راحتی برنده شد.

این احتمالا بخشی به دلیل قطعات مورد استفاده در مکینتاش و تا حدودی به دلیل سیستم عامل آن است. در حالی که ویندوز در چند سال گذشته با سیستم عامل های جدید خود در بازار مبارزه می کند، بعضی از آنها موفق تر از دیگران بودند، مک OS X را در سال 2001 وارد بازار کرد. آنها 15 سال گذشته را به اتمام این پروژه بودند، بدون آنکه کار بیشتری را انجام دهند.

اپل همچنین در سال 2003 میلادی برای Power Mac G5 برای خلاقیت تلاش کرد و Mac Pro را در سال 2006 دنبال کرد. این برجها بزرگ برای انجام عملیات های سنگین مانند پردازش تصویر و رندر گرافیکی ساخته شده بودند. البته، آنها نیز بسیار گران بودند، بنابراین برای هر کاربری نبود.

مک یا ویندوز : کدام برای سازندگان ویدیو بهترین است؟

 

آخرین برروز رسانی به خط Mac Pro یک طراحی جدید در سال 2013 بود. و در حالی که آن قدرتمند ترین مک است و انعطاف پذیر ترین برای مبادله جزئی، مدل پایه 2999 دلار بدون مانیتور و نسخه کاملا مجهز تقریبا 10،000 دلار است (باز هم بدون مانیتور).

مک یا ویندوز : کدام برای سازندگان ویدیو بهترین است؟

 

اپل یک یا چند مورد دیگر برای خود دارد. برای ویرایشگرهای ویدئویی، اپل سیستم فاینال کات پرو (Final Cut Pro)را که در اوائل و اواسط سال 2000 برای ویرایشگران ویدویی تولید شده بود را به کار انداخت. فاینال کات پرو نرم افزار ویرایش بی نقص برای بسیاری از سردبیران از فیلم های عروسی به تولیدات اصلی هالیوود بود و برای استفاده از آن نیاز به سیستم مک بود. با این حال، وقتی این برنامه محبوب کاربران بازنویسی شد و فاینال کات پرو اکس (Final Cut Pro X) را در سال 2011 منتشر کرد، اپل و خدمه آن یا فکر نمیکردند که کاربران این برنامه .اهمیت دارند و یا فقط فکر میکردند که آنها می داند چه چیزی برای کاربران بهتر است،

در حالی که برخی از کاربران هنوز با فاینال کات پرو اکس بسیار راحت بودند، بسیاری از کاربران کشتی را رها کرده و به نرم افزار هایی مانند ادوب پریمیر پرو متصل شده اند که به صورت متقارن عمل می کرد و کاربران برای کار با سیستم های مختلف با آن راحت تر بودند.

بنابراین، در مورد دنیای ویندوز چه شد؟ خوب، داستان کمی بیشتر از هم شکستنی تر است. در حالی که ویندوز دارای سهم بسیار بیشتری از کاربران کامپیوتر است، وی بهیشتر به تولید برنامه های کاربردی و برنامه ها مختلف برای کشب و کار های مختلف پرداخت. ویندوز قطعا به زودی در بازار PC به تصویب رسید و آنها هرگز اجازه ندادند از کسی دیگری سندلی آنها را استفاده کند. بر اساس یک نظرسنجی، OS X کمتر از 10 درصد از بازار سیستم عامل را تشکیل می دهد، در حالی که ویندوز 7 حدود 47 درصد است، ویندوز 10 حدود 24 درصد است و سایر تجربیات دیگر بقیه را تشکیل می دهند.

با توجه به بازار بزرگ آن، هنگام جستجو برای یک دستگاه ویندوز، گزینه های زیادی وجود دارد. چند سال پیش، این گزینه ها تا حدی به خوبی طراحی نشده بودند، اما به لطف طراحی اپل و افزایش سهم بازار آن، سازندگان کامپیوتر، بازی خود را در رده طراحی ارتقاء داند.

اما، در حالی که اپل خط تولید بسیار انتخابی دارد، ویندوز به طور گسترده ای بر روی PC قرار گرفته است. چندین سازنده عمده از دستگاه ویندوز و چندین تن سازندگان کوچکتر وجود دارد. هر کدام راه متفاوتي براي انجام کارها خود دارند، همه آنها قطعات را از مکان هاي مختلف مي گيرند، و تقريبا بدون یک عالمه تحقیق و تجربه غيرممکن است بگويم که کدام یک بهتر است.

این شاید بزرگترین تفاوت بین مک و ویندوز باشد. “دیواره های دیواره ای” مک به این معنی است که شما دقیقا می دانید که چه چیزی می گیرید در حالی که در ویندوز برای انتخاب متغیرهای بسیار زیادی وجود دارد. برای علاقه مندان ویندوز ، این عالی است. با یک ماشین ویندوز شما گاهی اوقات انعطاف پذیری نامحدود را به دست می آورید و قیمت به طور کلی پایین تر است. اما گاهی اوقات یک سیستم ویندوز به ظاهر بالا، هنوز هم در برابر یک مک مکمل که به طور خاص توسط یک تیم مهندسان با قطعاتی طراحی شده برای هماهنگی در عملکرد ساخته شده است کم میارد.

بیایید در مورد چند محصول منتشر شده اخیر با هدف کاربران خلاقانه صحبت کنیم. یکی از آن ها Desktop Surface Studio است (اولین دسکتاپ که مایکروسافت آن را ساخته است) و دیگری جدیدترین نسخه Macbook Pros  که برای قابل حمل ایجاد شده است.

Microsoft Surface Studio قطعا چند یادداشت از کتاب طراحی اپل گرفته است. در واقع Surface Studio در نگاه اول بسیار شبیه iMac است. اما آنها همچنین در مواردی که اپل هنوز به آن دسترسی نداشته است، پیشرفت کرده.

مک یا ویندوز : کدام برای سازندگان ویدیو بهترین است؟

 

بزرگترین آن یک صفحه لمسی است. در حالی که اپل هنوز لپ تاپ یا صفحه نمایش لمسی کامل را عرضه نکرده، مایکروسافت دارای یک صفحه لمسی کامل است که در صفحه نمایش 28 اینچی Surface Studio ساخته شده است. لولای فانتزی به کاربران امکان می دهد تا صفحه نمایش را به زاویه ی پایین بچرخانند و یک صفحه ی نقاشی ایجاد کنند. این باعث می شود تا یک حسن برای طراحان و کاربران فتوشاپ باشد. اما روشن نیست که صفحه نمایش لمسی واقعا به ویراستاران و انیماتورها کمک کند.

Surface Studio همچنین با Surface Dial جدید محیطی مایکروسافت کار می کند. Dial طراحی شده به شما اجازه می دهد به سرعت برخی از پارامترهای نرم افزار ها را تغییر دهید، اما در آن روزهای اولیه، و فقط با برخی از نرم افزار های سازگاری دارد. خوشبختانه، محصولات Adobe در آن ترکیب هستند.

مک یا ویندوز : کدام برای سازندگان ویدیو بهترین است؟

 

وقتی قیمت گذاری می شود، مایکروسافت Surface Studio با قیمت 2999 دلار شروع می شود. این همان مدل پایه Mac Pro است، اما البته با یک مانیتور و یک صفحه لمسی برای بوت شدن است. با این حال، اگر شما سرمایه گذاری در Surface Studio برای کار خلاقانه بالا می خواهید انجام دهید، مدل پایه با تراشه Intel i5 و 8GB RAM واقعا آنرا برش نخواهد داد. شما می خواهید حداقل به I7 با 16 گیگابایت رم ارتقا دهید و آن را به 3،499 دلار برسانید. و فکر نکنید که شما فقط می توانید مدل پایه خود را خریداری کنید و هر سخت افزاری که می خواهید برای آن بعدا اضافه کنید. مایکروسافت یکی دیگر از ویژگی های اپل را به کار گرفت، که کاربران نمی توانند این دستگاه را تغییر دهند. چیزی که به دست می آورید چیزی است که شما در این دستگاه دریافت می کنید، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

در مورد MacBook Pro جدید توسط اپل چی؟ در حالی که آنها ادعا می کنند که انقلابی است و ویژگی قاتل آن “نوار لمسی” است، برخی از کاربران کمی تحت فشار هستند.

MacBook Pro جدید دارای چندین ویژگی های استاندارد اپل است. طراحی بی عیب و نقص است، با یک کیس که کیفیت مادام العمر دارد و یک قاب باریک تر و شیک تر از مدل های قبلی است. در صورت تمایل به حمل و نقل، مک بوک پرو ممکن است انتخاب خوبی باشد.

و سپس نوار لمسی وجود دارد. به جای افزودن در یک صفحه نمایش لمسی کامل مانند برخی از سازندگان کامپیوتر، اپل یک نوار لمسی کوچک را در بالای صفحه کلید طراحی کرده است. این نوار جایگزین کلیدهای عملکرد سنتی می شود و می تواند برای بسیاری از کارها استفاده شود. با این حال، مانند Surface Dial مایکروسافت، اکثر برنامه ها هنوز از آن استفاده نمی کنند. Adobe می کند و می تواند مفید باشد برای کلید های میانبر در ویرایش و انیمیشن سازی، یا برای کنترل های خاص مانند انتخاب رنگ. اما آیا محاسبات را تغییر خواهد داد یا خیر، هنوز باید صبر کنیم و ببینیم.

مک یا ویندوز : کدام برای سازندگان ویدیو بهترین است؟

 

و همانطور که اپل همچنان به پیشرفت سخت افزاری خود می پردازد، قیمت ها را به سطوح تقریبا غیرقابل تصور برای بسیاری از مردم ادامه می دهند. Macbook Pro در سال 2012 می تواند برای کمتر از 2000 دلار خریداری شود، هنوز پول زیادی برای خرید این محصول است. اما جدیدترین مک بوک پرو با پردازنده i5 با 8 گیگابایت رم و صفحه نمایش 13 اینچی با 1799 دلار شروع می شود. !

البته، مسئله اپل نیز این است که تصمیم بگیرد برای کاربرانش چه چیزی خوب است. MacBook Pro جدید تقریبا غیر قابل تغییر است. قطعات مانند باتری و رم جوش خرده قرار گرفته اند، بنابراین کاربران نمی توانند به راحتی آنها را تعویض کنند. و اپل تصمیم گرفت که پورت های معمول مانند USB 3 و Thunderbolt را از دست بدهد، و به جای آنها تمام بانک های 4 پورت USB-C را جایگزین کرده است. اگر شما نمی دانید که این چه چیزی است، شما تنها نیستید. USB-C یک پروتکل امیدوار کننده است که به احتمال زیاد در یک سال اتفاق خواهد افتاد، اما در حال حاضر این به معنی شهر گونج برای تمام لوازم جانبی قدیمی خود است.

در حالی که برخی از این ایده ناراضی هستند، برخی دیگر اشاره می کنند که اپل فقط به فکر آینده است. هنگامی که این هزینه را برای یک لپ تاپ صرف میکنید، احتمالا آن را تا 4 یا 5 سال نگه می دارید و محصولات اپل واقعا تا این حد دوام دارند. بنابراین، به جای بارگذاری آن با پورت های پیرامون، آنها را برای آینده آماده کرده اند. آنها حتی پورت شارژ اختصاصی خود را برای USB-C جایگزین کردند، بدین معنا که کاربران می توانند در آینده شارژر ارزان قیمت را خریداری کنند.

خب! حالا شما گرفتید که چه شد. پاسخی که کدام سیستم برای کار های خلاقانه بهتر است … درست است؟ خوب، شاید نه. هنگامی که می خواهید خرید کنید، شما مجبور به شمردن تعدادی از گزینه ها برای تصمیم گیری مناسب دارید. قیمت، انعطاف پذیری، قابلیت حمل، طول عمر محصول، و شاید مهمتر از همه، همیشه در هنگام انتخاب یک سیستم برای تلاش های کار های خلاقانه باید مورد توجه قرار گیرد. مسلما سیستم های ویندوز و OS X وجود دارند که می توانند کارهای شما را انجام دهند. مورد این که است کدام برای شما مناسبتر است.

به ما کمک کنید تا گفتگو ادامه یابد آیا شما یک Macbook Pro جدید خریداری می کنید؟ در مورد Microsoft Surface Studio چطور؟ در مورد آنها چه فکری میکنید؟ آیا شما یک طرفدار بزرگ اپل و یا یک وفادار ویندوز هستید؟ لطفا نظرات خود را زیر ارسال کنید و ببینیم آیا می توانیم یک بار و برای همیشه پاسخ به این سوال را بیابیم.

منبع

Motion Array